4 הסיבות העיקריות להתמכרות למתוק ולפחמימות

אז מדוע אנחנו כל כך חלשים אל מול המזונות המתוקים או הפחמימות הזמינות?

מדוע הלחם, תפוח האדמה או העוגיות הללו תמיד שוברות אותנו אחרי מספר ימים שהצלחנו לשמור כל כך יפה?

ומדוע אצל רוב האנשים ה"נפילות" הללו קורות דווקא בשעות הערב?

ובשורה התחתונה – מדוע אנחנו מכורים כל כך לסוכר ולפחמימות ומה ניתן לעשות כדי להפסיק עם זה?

את כל התשובות אנחנו רוצים לתת לכם בפוסט של היום

 

ארבעת הגורמים העיקריים להתמכרות שלנו למתוק ולפחמימות ודרכי ההתמודדות איתן:

 

  1. משחקים ברמות הסוכר והאינסולין לאורך היום

הטעויות המרכזיות:

א. צריכה של מזונות מתוקים לא טבעיים

ב. אכילה לא מסודרת או דילוג על ארוחות

מקור האנרגיה הזמין ביותר עבור הגוף שלנו הוא סוכר פשוט או בשפה המקצועית – גלוקוז. גלוקוז היא מולקולה שהגוף יודע להפיק ממנה אנרגיה בדרך המהירה והקלה ביותר ולכן הוא רוצה ממנה עוד ועוד. כל פעם שאנחנו אוכלים מזון עשיר בסוכר זמין (כמו ממתקים, מאפים, שוקולד, תפוח אדמה וכד') הגוף שלנו משחרר הורמוני תענוג וסיפוק שגורמים לנו לתחושות טובות מאוד שממכרות אותנו לאותו מזון.

התהליך הזה הוא תהליך טבעי לחלוטין שמטרתו לעזור לנו לשרוד ולחפש מזונות עתירי סוכר ואנרגיה. 

בעבר הרחוק, התהליך הזה גרם לנו לחפש ולהעדיף מזונות מתוקים מאוד או שומניים מאוד כמו פירות, דבש או איברים פנימיים ושומניים של בעלי חיים.

הבעיה היא שהיום אנחנו חשופים למזונות מאוד לא טבעיים והם גם מאוד מאוד זמינים לנו באופן קבוע ומבלי צורך להתאמץ כלל בכדי להשיג אותם.

כשאנחנו אוכלים מזון המכיל סוכר, הגוף שלנו מפריש את ההורמון אינסולין אל מחזור הדם. התפקיד של האינסולין הוא להכניס את הסוכר אל התאים שלנו כדי שהם יוכלו לנצל אותו לאנרגיה זמינה. כל עוד אנחנו אוכלים באופן מסודר ואך ורק מזונות טבעיים, התהליך הזה מתבצע באופן מבוקר, איטי וטבעי. אבל כשאנחנו משבשים את סדר האכילה שלנו ו/או אוכלים מזונות לא טבעיים כמו מאפים, פסטות או ממתקים, אנחנו גורמים לאחת משתי התופעות הבאות:

א. אנחנו מכניסים כמות גדולה מידי של סוכר למחזור הדם

ב. אנחנו מכניסים סוכר במהירות גדולה מידי אל מחזור הדם

כשאנחנו עושים את הדברים הללו אנחנו יוצרים מעגל אינסופי שמתחיל בכך שהגוף שלנו מפריש כמות גדולה ולא טבעית של אינסולין למחזור הדם. האינסולין הזה מכניס הרבה מאוד סוכר ממחזור הדם אל התאים שלנו ועכשיו הגוף מרגיש חוסר בסוכר שגם זה מצב מאוד מסוכר לגוף ולכן אנחנו מרגישים שוב רצון עז למתוק או לפחמימה זמינה אחרת. אנחנו שוב אוכלים מזון לא טבעי ושוב התהליך חוזר על עצמו. כך קורה שאנחנו מבטיחים לעצמנו שנאכל אך ורק קוביית שוקולד אחת ומסיימים בחצי חפיסה

דבר דומה קורה גם כשאנחנו מדלגים על ארוחה כדי לנסות ולהרזות. הגוף שלנו מנצל את הסוכר במחזור הדם ואנחנו מכניסים את עצמינו לחסך גדול בסוכר ומבטיחים רצון עז למתוק או לפחמימה זמינה בשעות אחר הצהריים או הערב.

שורה תחתונה מה הפתרונות לנקודה הראשונה?

א. אוכלים באופן מסודר בין 3 ל 5 ארוחות ביום מבלי לדלג על ארוחות

ב. דואגים שכל ארוחה תכלול סיבים תזונתיים (ירקות חיים) וחלבון איכותי (מהחי – עוף, בשר, ביצים, דגים;  או מהצומח – שקדים, קטניות) שמסייעים לספיגה איטית ומבוקרת של הסוכר אל מחזור הדם ומונעים את הרצון העז לאנרגיה זמינה

ג. מתרכזים במתוקים טבעיים כמו פירות טריים או עגבניות שרי 

ד. אם כבר אוכלים מתוק לא בריא, השתדלו לאכול אותו בתחילת הארוחה כמנת פתיחה ולא בסיום הארוחה. כך הארוחה תספק שומן וחלבון שיגרמו לסוכר להיספג במהירות איטית יותר אל מחזור הדם.

 

 

 

2. מחסור בערכים תזונתיים או בקלוריות בתזונה

פעמים רבות, בגלל הרצון לרדת במשקל אנחנו ממעיטים בצריכה של מזונות שומניים או צורכים מזונות דלי קלוריות שתפקידם להשביע אותנו מבלי לספק כמות גדולה של קלוריות או שאנחנו פשוט אוכלים מעט מידי ומכריחים את עצמינו להתמודד עם הרגשת הרעב כי הרי "חייבים לסגור את הפה" כדי לרדת במשקל.

זה אמנם נכון שאם נצרוך כמות קטנה של קלוריות ונוציא כמות גדולה יותר (ע"י פעילות גופנית), הגוף שלנו ינצל יותר ממאגרי האנרגיה והשומן שלו אבל זה עובד לזמן קצר בלבד כי מהר מאוד קצב חילוף החומרים שלנו משתנה והאיזון ההורמונאלי שלנו משתבש ואז אנחנו מגלים שהרבה הרבה יותר קשה לנו לרדת במשקל גם אם אנחנו אוכלים מעט מאוד.

נוסף לכך, 

מנגנון השובע בגוף שלנו מושפע מגורמים רבים ובין היתר גם מכמות הערכים התזונתיים שאנחנו צורכים. הערכים התזונתיים הללו הם גם אבות המזון (פחמימות, שומנים וחלבונים) וגם מיקרו-נתריאנטים כמו ויטמינים ומינרלים שונים. 

כשאנחנו אוכלים מזונות דלי קלוריות במטרה לרדת במשקל, אנחנו לא מספקים לגוף שלנו מגוון רחב מספיק של ערכים תזונתיים ומבטיחים לעצמינו רעב חוזר. פעמים רבות, מה שחסר לנו עכשיו זה דווקא שומן איכותי או כמות מסוימת של מינרלים אבל הגוף שלנו לא יודע לתרגם זאת באופן נכון ואנחנו מרגישים צורך במתוק או בפחמימה זמינה.

 

 

שורה תחתונה מה הפתרונות לנקודה השנייה?

א. מוותרים כבר עכשיו על המזונות דלי הקלוריות או דלי השומן ומתרכזים בתזונה טבעית ומסודרת.

ב. דואגים לאכול כל יום לפחות מנה אחת של שומן איכותי מהחי (דגים, ביצים אורגניות או בשר שמן איכותי) או מהצומח (שמן זית, שמן אבוקדו, שמן קוקוס, אגוזים ושקדים לא קלויים)

ג. לא מושכים את הרעב. אוכלים טבעי ומסודר ומתרכזים במזונות טבעיים שיגרמו לתחושת שובע טבעית לאורך זמן. רעב לאורך זמן רק משמר את הרצון העז למתוק ולפחמימה זמינה למנציח את ההתמכרות שלנו למזונות לא בריאים

** תפריט טבעי לירידה במשקל אנחנו מספקים למשתתפים בתכנית שלנו: "בריאות ומשקל מנצחים ב 60 יום" לכל הפרטים על התכנית לחצו כאן

 

 

3. פיתויים וגירויים קבועים מהסביבה

הדרך של המוח שלנו לאכסן מידע באופן קבוע היא באמצעות 2 דרכים:

א. הדרך המהירה – לקשר ידע עם רגש

ב. הדרך האיטית – שינון חוזר

כך למשל, אמהות לעולם לא ישכחו את הלידות של הילדים שלהן מכיוון שמעורב שם המון המון רגש ומצד שני כשאנחנו רוצים לזכור חומר שלא מעורב בו רגש, כמו חומר למבחן למשל, אנחנו משננים אותו שוב ושוב עד שהוא נכנס היטב למוח ואנחנו זוכרים אותו.

חברות המזון והפרסום מודעות היטב לעובדות הללו והן משלבות את שתי הדרכים הללו כדי לגרום לנו להתמכר טוב טוב לממתקים, חטיפים ומזון מתועש. איך הן עושות זאת?

חיבור הידע לרגש – הן מפרסמות את המוצר באופן כזה שיתקשר לנו לנו לרגש ע"י מוזיקה, צבעים, חיבור לסיפור ומרגש או לדמויות מפורסמות

שינון חוזר – אנחנו רואים את הפרסומות הללו שוב ושוב בכל מקום ובכל מדיה. בשלטי חוצות, ברדיו, בטלוויזיה, במחשב וטלפון הסלולרי. אנחנו חושבים שזה לא משפיע עלינו אבל כשאנחנו חשופים למידע הזה כל כך הרבה, זה בדיוק כמו לשנן חומר למבחן והחומר נכנס טוב טוב למוח!

כך קורה שאנחנו מכורים למזונות מתוקים ולפחמימות זמינות באופן פיזי אך גם באופן פסיכולוגי ולבסוף, מספיק שרק נראה את המזון בפרסומת וכבר ישתחררו לנו במוח הורמוני עונג שיגרמו לנו לרצות עוד מהמוצר כמה שיותר מהר.

 

שורה תחתונה מה הפתרונות לנקודה השלישית?

חשוב להבין שברגע שמידע מסוים נכנס לזכרון שלנו לטווח ארוך, לא ניתן להוציא אותו משם!

פעמים רבות אנשים מנסים להיפתר לחלוטין מהרצון שלהם למתוק או למזון פחמימתי אחר. הם מנסים פשוט להפסיק איתו ומאמינים שעם הזמן הרצון שלהם ילך ויפחת אבל לצערנו זה פשוט לא אפשרי כי ברגע שנוצר במוח שלנו החיבור בין מזון מסוים להרגשה טובה, החיבור הזה לא יכול להתנתק לעולם!!

אין לנו כוונה להוריד את רוחכם אלא להסביר שיש צורך בדרך פעולה אחרת כי לחפש כיצד להעלים לחלוטין את הרצון למתוק או לפחמימות זה פשוט נועד לכישלון. גם אם נצליח להדחיק חזק חזק את הרצון והתאווה למתוק ולפחמימות זמינות למשך זמן רב, בסופו של דבר הוא יחזור פשוט כי המוח לא מסוגל למחוק קשרים כימו-חשמליים שנוצרו.

אז מה בכל זאת הפתרון? 

ליצור קשרים אחרים ולשנן אותם היטב! הכוונה היא להיות מוקף כל הזמן בידע אחר – ידע מחזק על בריאות ולהיות גם מוקף באנשים כמוכם. ניתן לקרוא הרבה חומר ברשת, להיות חברים בקבוצות פייסבוק שונות וכמובן, ניתן גם להצטרף לתכניות העוסקות בתזונה בריאה (תוכלו לראות פרטים על התכנית שלנו ע"י לחיצה כאן)

כך אנחנו מטמיעים במוחינו מידע מסוג אחר שלאט לאט ניטמע היטב והחשק והרצון למתוק ולפחמימות זמינות הולך ויורד עם הזמן

 

 

 

4. חוסר מודעות לבעיה האמתית!

הבעיה הגדולה ביותר היא שאנחנו פשוט מאשימים את עצמינו שאין לנו כוח רצון, שאנחנו פשוט חלשים ובמקרים מסוימים אנחנו מאשימים את הסביבה ואת האנשים הקרובים לנו שהם לא עוזרים לנו בעוד שפעמים רבות הבעיה בכלל קשורה בגורם פיזיולוגי בסוג המזון שאנחנו אוכלים בחוסר סדר בתפריט היומי שלנו.

שורה תחתונה מה הפתרונות לנקודה הרביעית?

מנהלים יומן אכילה יומי למשך שבוע!

ממש רושמים כל דבר שאכלתם והרגשתם במשך היום, למשך שבוע שלם. חשוב לרשום בדיוק מתי מגיע הרצון למתוק או לפחמימה זמינה, איפה זה קורה, באיזו שעה, האם זה קורה באירוע מסוים או עם מישהו מסוים. ככל שנרשום יותר פרטים כך נדע לזהות טוב יותר את הדפוס המעכב שלנו ולטפל ספציפית בו ולא לנסות לטפל בגורמים אחרים ולהתאכזב כל פעם מחדש.

 

 

 

בהצלחה!

גיל-רווה


 

בנוסף,

בעמוד הפייסבוק שלנו אנחנו מפרסמים עוד המון תוכן חשוב שלא מופיע כאן באתר…

לחצו על כפתור ה Like כאן למטה כדי להתעדכן ראשונים בכל פוסט שאנחנו מפרסמים בעמוד