איך לחץ גורם לנו להשמין ולהיות חולים, ואיך פותרים את זה בצורה טבעית

שלום חברים

האם ידעתם שלחץ הוא אחד הגורמים העיקריים למחלות ותופעות רבות בתרבות שלנו? מחלות ותופעות כמו:
סכרת, לחץ דם, קוליטיס, מיגרנות, פציעות שרירים, הזדקנות מהירה ועוד…

האם ידעתם שלחץ הוא אחד הגורמים העיקריים להשמנה בתרבות שלנו ובעיקר להשמנה בטנית?

רובנו פועלים לטפל בעצמנו כשכואב לנו הראש, הבטן, כשאנחנו נפצעים… כי הדברים הללו מפריעים לנו לתפקד

הבעיה עם לחץ היא שלא רק שהוא לא מפריע לנו לתפקד, הוא אפילו משפר את התפקוד שלנו

 

אז מה הבעיה?

הבעיה היא שגופנו יודע ולהתמודד עם תופעת לחץ טבעית שמתרחשת בזמן קצר ולעיתים רחוקות.

לעומת זאת, בתרבות של ימינו, אנחנו חווים לחץ כל יום, רוב שעות היום וזה מוביל למחלות, בריאות לקויה והשמנה/

לחץ נפשי ופיזיולוגי שייך לכולנו כי אנחנו חיים בתרבות המערב, תרבות תחרותית, שבה מצפים מאיתנו להיות סופר אפקטיביים ברוב שעות היום… איזה לחץ!

 

אז על מה נדבר היום?

 

  1. נדבר על מהו לחץ?
  2. מה קורה בגוף שלנו כשאנחנו בלחץ?
  3. מה הקשר בין לחץ למחלות ותופעות בריאותיות נפוצות בתרבות שלנו היום?
  4. מה הקשר בין לחץ להשמנה?
  5. למה לחץ גורם בעיקר להשמנה בטנית?
  6. איך מפחיתים ומנהלים את הלחץ כשאנחנו כבר חווים אותו?
  7. איך נמנעים מלחץ בצורה טבעית?

שנתחיל?

 

מהו לחץ?

לחץ הוא תופעה פיזיולוגית, טבעית לחלוטין, המתרחשת בגופנו כשאנחנו נמצאים בסכנת חיים ובמצב שעלינו להילחם או לברוח על חיינו (באנגלית זה נקרא Fight or Flight)

בעבר הרחוק, כשעוד חיינו בעיקר בטבע, מצב לחץ שכזה היה קורה בעיקר כשהיינו נלחמים, או בורחים מחיות טורפות. אלו היו המצבים העיקריים שיכלו לסכן את חיינו ולהביא את גופנו ללחץ

 

מה קורה בגוף שלנו כשאנחנו בלחץ?

מכיוון שלחץ היא תופעה שמתרחשת, בעיקרון, כשאנחנו בסכנת חיים, ושאנחנו צריכים להילחם או לברוח על חיינו, גופנו עושה כמה תהליכים מאד מאד מהירים על מנת לאפשר לנו את כל הכלים שיש ברשותו כדי לעזור לנו לשרוד והם:

מוחנו משחרר הוראה שגורמת לשחרור מהיר של שני הורמוני לחץ והם אדרנלין וקורטיזול (אשר משתחררים מבלוטות האדרנל שנמצאות מעל הכליות שלנו)

שחרור שני הורמונים אלו מאפשר מספר תהליכים שעוזרים לנו להגן על חיינו והם:

הכבד שלנו מפיק הרבה מאוד גלוקוז (סוכר), ממאגרי הגליקוגן שלו ומזרים אותו לדם כדי שיהווה אנרגיה זמינה ומהירה לשרירים שלנו שצריכים לפעול במהירות ובעצמה,

קצב הלב מתגבר ועצמת הלב מתחזקת בכדי להזרים דם במהירות גבוהה לשרירים שלנו, דבר שמעלה בצורה טבעית את לחץ הדם.

בנוסף לשתי התופעות הללו שמתרחשות בזמן לחץ, יש כמה תהליכים בגופנו שנחלשים משמעותית בזמן לחץ כדי שגופנו יוכל לתעל את כל האנרגיה שהוא צריך להציל את חיינו (להילחם או לברוח) ולא לבזבז אנרגיה על תהליכי שגרה.

התהליכים הללו שנחלשים משמעותית בזמן לחץ הם: פעולת מערכת העיכול, פעולת מערכת החיסון ופעולת מערכת הרבייה.

עד כאן טוב ויפה,

ואכן, כפי שאמרנו בתחילת הפוסט, לחץ הוא תופעה פיזיולוגית, טבעית לחלוטין שכל מטרתה להגן על חיינו. מזל שהיא קיימת!

 

אז מה הבעיה?

הבעיה חברים, היא שכיום, בתרבות התחרותית, השאפתנית וההישגית שבה אנחנו חיים, רובנו נמצאים בלחץ, רוב שעות היום, למרות שאנחנו ממש ממש לא בסכנת חיים!

בעצם, אנחנו נמצאים בלחץ נפשי שמוביל ללחץ פיזיולוגי.

 

מה גורם ללחץ הזה? 

רצון לא לאחר, הפקקים בכביש, הנהגים בכביש, הבוס/ית בעבודה, השותפים לעבודה, לקוחות, בני משפחה, מצב כלכלי, מצב בטחוני, חדשות, עיתון ועוד ועוד ועוד…

כמו כן, לא רק שכל הסיטואציות הללו גורמות ללחץ בזמן שהן מתרחשות, הן גם גורמות ללחץ לפני ואחרי שהן מתרחשות!

אנחנו, בני האדם, חיה מאוד מתוחכמת, אנחנו החיות היחידות שמסוגלות לחוות אירוע מסוים לפני או אחרי שהוא התרחש כאילו הוא ממש ממש מתרחש עכשיו!

אנחנו הרי מכירים את זה שהיה לנו וויכוח מאד מכעיס ומאד מלחיץ עם לקוח/שותף/בוס/ית ואנחנו "לוקחים" את הוויכוח הזה בראשנו עוד שעות רבות בהמשך היום ואולי אפילו ימים לאחר מכן. וכשאנחנו חושבים על הוויכוח הזה, אנחנו ממש ממש חווים אותו עכשיו! כולל כל התסמינים הפיזיולוגיים…

ברור שאנחנו בלחץ כל היום!

ואז מה קורה? או… 

 

מה הקשר בין לחץ למחלות ותופעות בריאותיות נפוצות בתרבות שלנו היום?

 

לחץ דם:

אז כפי שהסברנו קודם, בזמן לחץ, הלב שלנו מאיץ את מהירותו ומגביר את עצמתו בכדי להזרים דם במהירות לשרירים, דבר שמעלה בטבעיות את לחץ הדם בכלי הדם שלנו. 

מכיוון שאנחנו בלחץ ברוב שעות היום, התופעה הזאת מתרחשת בקביעות ומגבירה באופן רב מידי, ולא טבעי, על כלי הדם שלנו, דבר שעלול להוביל לתופעה של יתר לחץ דם!

*** חשוב להגיד שבעיקרון, כלי הדם שלנו יכולים ונועדו לעמוד בלחץ המופעל עליהם אבל בגלל אורח החיים הלקוי בו אנחנו חיים, כלי הדם שלנו מאבדים את היכולת לעמוד בצורה טובה וטבעית בלחץ מוגבר. לקריאה נוספת ומורחבת על יתר/תת לחץ דם ואיך מטפלים בו בצורה טבעית, תוכלו ללחוץ כאן

 

מיגרנות:

לפני שנסביר איך לחץ קשור למיגרנות, חשוב לדעת שמה שקורה בפועל במוחנו, כשאנחנו חווים מיגרנה, הוא יתר/תת לחץ בכלי הדם הדקיקים שמוחנו.

ובכן, אותו לחץ דם, שמופעל על כלי הדם שלנו, בזמן שאנחנו חווים לחץ, פועל גם על כלי הדם הדקיקים והעדינים במוח שלנו. כלי הדם הללו עוד פחות עמידים ללחץ דם מתמשך משאר כלי הדם בגופנו וכשהם אכן חווים לחץ קבוע ומתמשך, זה עלול להוביל למיגרנות

 

בעיות עיכול:

כפי שהסברנו קודם, בזמן שאנחנו בלחץ, גופנו מפחית משמעותית את פעילות מערכת העיכול כדי לתעל את כל האנרגיה שברשותו לפעולות חיוניות אחרות (אותן פירטנו) למען ההישרדות שלנו.

ובכן, מכיוון שאנחנו חווים לחץ ברוב שעות היום, גופנו לא מעכל את המזון שאנחנו אוכלים בצורה יעילה, מערכת העיכול שלנו ממש עובדת בהילוך נמוך, והמזון שאנחנו אוכלים לא מתעכל כמו שצריך.

מזון שלא מעוכל כמו שצריך בקיבה עובר בחתיכות גדולות מידי ובצורה לא טבעית לתריסריון ולמעיים ושם, אם התופעה חוזרת על עצמה בקביעות, פוגע בדפנות המעיים שלנו ומוביל למעיים דליפים – מה שמוביל לכל בעיות מערכת העיכול המוכרות כיום כמו קוליטיס, קרוהן, מעי רגיז ועוד…

 

בעיות פוריות, עוררות מינית, ומחזור חודשי:

כפי שהסברנו קודם, בזמן שאנחנו בלחץ, גופנו מפחית משמעותית ואפילו מנטרל את פעילות מערכת הרבייה כדי לתעל את כל האנרגיה שברשותו לפעולות חיוניות אחרות (אותן פירטנו) למען ההישרדות שלנו. אם אנחנו צריכים לברוח או להילחם על החיים שלנו אנחנו ממש לא פנויים עכשיו לדאוג לדור העתיד נכון?

מבחינת ההורמונים בגופנו, כשאנחנו בלחץ הגוף מתעדף את ייצור ההורמונים אדרנלין וקורטיזול על פני ההורמונים העיקריים של מערכת הרבייה שלנו טסטוסטרון, פרוגסטרון ואסטרוגן

ומכיוון שאנחנו חווים לחץ קבוע, ברוב שעות היום, ייצור הורמוני המין נפגע משמעותית ואנחנו חווים קשיים בפוריות ובכל תהליכי הרבייה התקינים.

 

כאבי שרירים, מפרקים ופציעות שרירים ורצועות:

כפי שהסברנו קודם, כשאנחנו בלחץ, הגוף שלנו משחרר את שני הורמוני הלחץ העיקריים והם אדרנלין וקורטיזול. אחד התפקידים של ההורמון אדרנלין הוא לגרום למתח גבוה בשרירים שלנו – השרירים שלנו ממש מתקשים. התופעה הזאת מתרחשת כמובן כדי שנוכל להפיק את המקסימום מהשרירים שלנו במהירות גבוהה כדי לברוח או להילחם על חיינו.

עם זאת, מכיוון שאנחנו חווים לחץ קבוע, ברוב שעות היום, השרירים שלנו נמצאים במתח גבוה, קבוע ולא טבעי, ברוב שעות היום וזה מוביל לכאבי שרירים כמו כאבי גב, צוואר, רגליים ועוד.

בנוסף, אם אנחנו מבצעים פעילות מאומצת, והרי השרירים שלנו כבר שרויים במתח גבוה, אנחנו מעלים מאד את הסיכון שלנו לקרע בשרירים, רצועות וגידים. זה כמו למתוח בכוח קפיץ מתוח ממילא

 

 

מה הקשר בין לחץ להשמנה ולסכרת?

אז כפי שהסברנו קודם, בזמן לחץ, הכבד מפיק הרבה גלוקוז (סוכר), ומזרים אותו לדם לצורך השרירים. אם היינו בסכנת חיים אמתית, והיינו נלחמים או בורחים על חיינו, השרירים שלנו אכן היו משתמשים בסוכר שהוזרם לדם.

אבל, מכיוון שאנחנו לא באמת בסכנת חיים, ואנחנו לא באמת מפעילים את השרירים שלנו כדי להילחם או לברוח, הסוכר הרב שהוזרם לדם נשאר בדם, וזה מצב לא טבעי לנו, וכעת הגוף שלנו צריך לטפל בו באותה צורה כאילו אכלנו עכשיו טבלת שוקולד, ממש כך!

וכך בעצם, לא אכלנו שום דבר, וכאילו אכלנו טבלת שוקולד!

רמות סוכר גבוהות מידי בדם מעלות באופן מידי את רמות ההורמון אינסולין, שמטרתו, בין השאר, להכניס את הסוכר לתאים. תהליך שחרור אינסולין הוא תהליך טבעי אבל אם הוא מתרחש (גם בגלל לחץ) באופן קבוע, התאים שלנו מתחילים לפתח עמידות לאינסולין (או בשפה המקצועית – תנגודת אינסולין), כלומר, הם מגיבים פחות ופחות לאינסולין.

עמידות לאינסולין היא תופעה שהולכת והופכת יותר ויותר נפוצה בימינו והיא מובילה להשמנה, בעיות סוכר וסכרת.

הפוסט הנוכחי לא נועד לפרט על עמידות לאינסולין אבל רק נסביר שכאשר התאים בגופנו מפתחים עמידות לאינסולין הם בעצם סוגרים את עצמם בפני כניסת סוכר, ואז כל פחמימה או סוכר, טבעי או לא טבעי, שנאכל, יכנס רק בחלקו לתאים ויהפוך ברובו לשומן. וכך אנחנו נשמין גם כשנאכל בצורה רגילה.

 

 

מה הקשר בין לחץ להשמנה בטנית?

אז כבר הבנתם מה הקשר בין לחץ להשמנה בכלל, אבל מה לגבי השמנה בטנית בפרט?

חשוב לדעת שהרבה אנשים הסובלים ממשקל עודף סובלים דווקא מהשמנה בטנית! כלומר, השומן הנאגר אצלם מתרכז דווקא בחגורת הבטן. לעיתים ניתן לראות אפילו אדם מסוים שרגליו וידיו רזות ודקות וכל המשקל העודף שלו מתרכז רק בבטן.

 

אז למה זה קורה? ומה הקשר דווקא ללחץ?

התשובה היא שהגוף שלנו הוא הוא "מכונה" מאד מאד חכמה! לחץ הוא תופעה שמתרחשת כשאנחנו בסכנת חיים! זוכרים?

אם אנחנו שרויים בלחץ בצורה קבועה, שמוביל להשמנה, הגוף שלנו יעדיף לרכז את השומן העודף שאנחנו צוברים דווקא באזור הבטן כדי להגן ולספק מאגרי אנרגיה לאיברים הפנימיים! והרי, היכן נמצאים רוב האיברים החיוניים והפנימיים שלנו? נכון, באזור הבטן!

וכך קורה שלחץ קבוע, שמוביל להשמנה, מוביל בעיקר להשמנה בטנית.

 

ועכשיו חברים, אחרי שאתם מומחים לכל התופעות השליליות שגורם לנו לחץ בחיים, כל שצריך לעשות הוא פשוט להירגע!

בהצלחה! 

 

לצערנו זה ממש ממש לא פשוט נכון?

בואו ניגע בחלק שלדעתנו הכי חשוב בפוסט הזה והוא:

 

איך מפחיתים ומנהלים את הלחץ כשאנחנו כבר חווים אותו? ובעיקר – איך נמנעים מלחץ בצורה טבעית?

אחד הכלים הכי עצמתיים, טבעיים, ויעילים להפחתת הלחץ כשאנחנו חווים אותו הוא נשימות! נשימות עמוקות ואטיות.

כשאנחנו בלחץ הנשימה שלנו הופכת שטחית ומהירה, כאילו אנחנו בריצה, וכשאנחנו נושמים נשימות עמוקות ואטיות, אנחנו משדרים ו"אומרים" למוח שלנו שהכל בסדר, ה"סכנה" חלפה, ואפשר לחזור לשגרה.

כמה נשימות עמוקות ואטיות מפסיקות לחלוטין את שחרור ההורמונים אדרנלין וקורטיזול ומחזירות את גופנו לתפקוד תקין.

 

ולכן, כשאתם חווים לחץ, קחו 10 נשימות עמוקות, אטיות, בטניות (ניפוח הבטן בזמן שאיפת האויר לריאות) ותרגישו בהבדל העצום לאחר מכן!

אבל חברים, ניתן להשוות נשימות לתרופה לכאב ראש, כל פעם שכואב לי הראש אני לוקח כדור וחוזר חלילה. האם זה באמת הפתרון?

נשימות הן דבר יעיל, טבעי ועצמתי אבל הן לא מונעות את הלחץ שאנחנו חווים כל היום אלא רק נותנות לנו מנוחה רגעית,

ולכן, הדבר הכי חשוב מבחינתנו הוא לפעול כדי למנוע לחץ מחיינו או לפחות לצמצם אותו מאד!

 

אחת הדרכים למנוע לחץ מחיינו הוא לעבור לגור במקום שכוח אל, רחוק מהשגרה המודרנית, לחיות בשלווה וברוגע. זה אמנם פתרון מדהים ומומלץ לכל מי שרוצה בכך

אבל, רובנו, כנראה, לא רוצים לעבור לגור במקום אחר, לא רוצים להחליף עבודה ובטח שלא רוצים להתרחק מחברים או בני משפחה,

ולכן, חשוב לדעת שניתן, בצורה פשוטה, לחיות את צורת החיים המודרנית בה אנחנו חיים, גם בלי לחץ. זה ממש אפשרי!

הדרך לעשות זאת הוא לדאוג לאורח חיים בריא וטבעי!

 

נסביר מעט:

כשאנחנו אומרים אורח חיים בריא וטבעי אנחנו מתכוונים לפאזל של ארבעה חלקים המהווים את ארבעת חלקי הבריאות הטבעית והם: תזונה, תנועה, שינה ותודעה

האם ידעתם שתזונה קלוקלת מביאה את גופנו להתמודדות ועומס יומיומי וכך בהכרח מביאה את גופנו ללחץ פיזיולוגי?

האם ידעתם שפעילות גופנית קבועה ו/או תנועה טבעית מאזנת את רמות הקורטיזול והאדרנלין בגופנו?

האם ידעתם שחוסר בשעות שינה מוביל לתשישות קבועה ובכך מוביל בהכרח ללחץ פיזיולוגי?

והאם ידעתם שיש דרכים פשוטות ביותר לשנות את דרך החשיבה וההסתכלות שלנו כלפי סיטואציות מלחיצות כך שלא נחווה אותם בלחץ נפשי? וכך בעצם נישאר רגועים לאורך כל היום?

חברים יקרים – ניתן לחלוטין לחיות ללא לחץ בתרבות שלנו, זה אפשרי לחלוטין!

 

את הדרך לחיות ללא לחץ, מחלות ומשקל עודף בתרבות שלנו, ריכזנו במדריך (חינם לחלוטין) לו אנחנו קוראים: "כיצד להיות בריא ורזה כבר מהיום"

במדריך ריכזנו עבורכם את עיקר הדרכים, מתוך ארבעת חלקי הפאזל להתמודדות טבעית עם לחץ, בעיות בריאותיות ומשקל עודף.

כל שעליכם לעשות כדי להוריד את המדריך אליכם בחינם, הוא ללחוץ עכשיו כאן

 

תודה רבה חברים יקרים

נתראה בפוסט הבא

 

גיל-רווה


בנוסף,

בעמוד הפייסבוק שלנו אנחנו מפרסמים עוד המון תוכן חשוב שלא מופיע כאן באתר…

לחצו על כפתור ה Like כאן למטה כדי להתעדכן ראשונים בכל פוסט שאנחנו מפרסמים בעמוד