מידע חשוב ושאלות נפוצות

כאן מתחילה הדרך…

להרבה אנשים שרוצים להתחיל לשלוט בבריאות ובמשקל שלהם ומוכנים לשנות את התזונה שלהם, יש הרבה שאלות.
בעמוד זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות הנפוצות ביותר לתחילת הדרך.
בהצלחה 🙂

** העמוד כתוב בלשון זכר אך פונה לנשים וגברים כאחד **

שאלה: על איזו תזונה אתם ממליצים ?

אנחנו ממליצים על תזונה טבעית!
מה הכוונה בתזונה טבעית?
הכוונה היא בתזונה שקרובה כמה שיותר לטבע ומתאימה בצורה המושלמת ביותר לגופנו.
מה זאת התזונה הזאת?
יש לה כמהכללים פשוטים (שנפרט בהמשך…)
1. התרחקו כמה שיותר ממזונות מוכנים, מתועשים או ארוזים
2. אכלו פשוט
3. דאגו שהמזון שלכם יהיה איכותי!

 

שאלה:  שורה תחתונה, מה אוכלים כדי להיות בריאים ורזים?

שאלה מעולה!:
א-  כמובן שהתזונה עשויה להשתנות על פי המצב הבריאותי שלך, כמות ואופי הפעילות הגופנית שאתה מבצע וכמה משקל שאתה מעוניין להשיל או לצבור? אך השינויים מתבטאים בעיקר בכמות המזון ולא באיכות.
אז מה אוכלים?
ירקות מכל צבעי הקשת (עם דגש על עלים ירוקים), דגים, ביצים, בשר איכותי, עוף אורגני, *דגנים וקטניות מונבטות ו**פירות!

*  הרבה אנשים רגישים לגלוטן החיטה ועל כן אנחנו ממליצים מאוד להימנע ממנו לחלוטין. באשר לדגנים אחרים שמכילים גלוטן (כוסמין, שיפון, שיבולת שועל) ולדגנים שאינם מכילים גלוטן כלל (אורז, קינואה, כוסמת), יש לבדוק היטב האם אתם רגישים אליהם לפני אכילה קבועה שלהם – לפרטים נוספים תוכלו לצפות בסרטון הזה

**  פירות הם מזון על המספק לנו המון ויטמינים ומינרלים איכותיים אך לאנשים הסובלים מבעיות סוכר או שרוצים להשיל הרבה משקל עודף, אנחנו ממליצים להפחית את כמותם ל 4 ביום. מעבר לכך, חשוב מאוד לדעת, פירות הם לא נשנוש בין הארוחות אלא

 

שאלה: מה הכוונה באוכל אמתי?

זהו הכלל מספר 1 ברשימת הכללים שלנו. אכילה של אוכל אמתי מאפשרת לך לאכול ללא הגבלה ולהגיע לתחושת שובע טבעית שתחזיק אותך שבע, רענן ומלא אנרגיות עד לארוחה הבאה מבלי שום צורך לנשנש. מנגנון הרעב אצלנו מושפע מגורמים והורמונים רבים (גרלין, לפטין, קורטיזול, אינסולין ועוד) ובין היתר גם משני מנגנונים נוספים:

 • "מכאנו-רצפטורים" הנמצאים בדפנות הקיבה ומסמנים למוח מתי הקיבה שלנו מלאה
 • כמות הערכים התזונתיים במזון שלנו

כשאנחנו אוכלים אוכל אמתי, מספיקה לנו כמות נמוכה יחסית של קלוריות כדי להשאיר אותנו שבעים עד לארוחה הבאה מבלי הצורך לנשנש או לחשוב על אוכל כל הזמן ותוך הרגשת שובע וקלילות אמתית

מה זה אוכל אמתי?

בואו נתחיל עם מה זה לא אוכל אמתי?

כמעט כל דבר שמגיע בקופסא או אריזה! נכון, אנחנו יודעים שהכלל הזה עשוי להיות בעייתי מכיוון שהיום בסופרים ניתן למצוא גם אורז ועגבניות ארוזים ולכן יש צורך בפירוט קצת יותר מעמיק ולכן…

 

אוכל שמומלץ להימנע ממנו לחלוטין:

 • שמנים צמחיים מזרעים (שמן תירס, שמן קנולה, שמן חריע, שמן סויה, שמן חמניות, שמן שומשום), שמנים אלו מיוצרים בתהליכים לא טבעיים כלל ומכילים יחס מאוד לא בריא של חומצות השומן אומגה 3, אל מול חומצות שומן אומגה 6 (לטובת האומגה 6) ואין כל צורך בהם. במקומם, אנחנו ממליצים על שימוש בשמן אבוקדו, שמן זית ושמן קוקוס – כולם מכבישה קרה כמובן. שמנים אלו נמצאים בכמויות גבוהות מאוד גם בתעשיית המזון המוכן ובמסעדות וזאת מפני שהם מאוד זולים. חפשו ברכיבי המזון שלכם את צמד המילים "שמן צמחי" ודעו להימנע ממנו!
 • ממתיקים מלאכותיים וסוכרים מעובדים ולא משנה כמה סיפרו לכם או שמעתם שהם בריאים ומופקים מהצמח הכי טבעי שיש. ממתיקים כמו סוכר לבן, סוכר חום, סוכר קנים אורגני, סוכרזית וסטיוויה מעלים אצלנו את רמות האינסולין בדם ובכל גורמים לנו לאכול יותר! הבעיה היא שהיום כמעט בכל מזון ארוז או מוכן יש ממתיקים מלאכותיים מסוג מסוים וזאת מפני שהם תורמים לשימור המזון. בדקו ברשימת הרכיבים אם אתם רואים רכיבים כמו: עמילן תירס, סירופ תירס עתיר פרוקטוז, גלוקוזה, דקסטרוזה או בכלל כמעט כל דבר שנגמר ב"…וׂזַה" זה סוכר מעובד. תוכלו להמתיק את השתייה שלכם עם מעט דבש איכותי
 • גלוטן ומוצרי חיטה, מדובר בנושא מאוד שנוי במחלוקת מכיוון שגלוטן הוא סך הכל עוד אחד מסוגי החלבון שנמצאים בגרגר החיטה ומה יכול להיות בו כל כך רע? חשוב להבין שבאופן עקרוני, אין כל רע בגלוטן הראשוני והמקורי שמצוי בחיטת הבר הקדמונית אך מכיוון שהחיטה בימינו שונה מאוד מחיטת הבר הקדמונית ובעיקר מכיוון שבתזונה המערבית היום אנחנו אוכלים מוצרי חיטה בכמות שאינה פרופורציונאלית למצב הטבעי שבו היינו אמורים לאכול מהם (רק בעונה שהחיטה גדלה באופן טבעי), רוב האוכלוסייה פיתחה אל הגלוטן רגישות ומי שעוד לא פיתח את הרגישות הזאת, כנראה בדרך לשם. הימנעו מכל מוצרי החיטה והגלוטן כמו: לחם, קרקרים, קוסקוס, פסטה ובצקים אחרים. החליפו אותם במזונות העשויים מקמחים ללא גלוטן כמו קמח אורז, קמח שקדים, קמח קוקוס או קמח כסמת.
 • מוצרי חלב, סך הכל מדובר במזון שנחשב טבעי אך הוא אינו טבעי למי שעבר את גיל הינקות! חלב ומוצריו מכילים הורמונים, חלבונים וסוכרים החשובים מאוד להתפתחות התינוק אך אינם זקוקים לנו כלל ובשל כך עשויים לגרום לנזק! חלב גם מעורר מחלוקת מכיוון שלמדנו מגיל אפס שמוצרי חלב הם מקור איכותי לסידן ולכן יש להרבות בהם אבל המחקרים העדכניים ביותר מוכיחים כי הרע גובר על הטוב בכל מה שקשור למוצרי חלב ולרובינו (גם שאינו מודע לכך) יש רגישות לסוכר החלב (לקטוז), דבר שגורם לנו לתופעות בריאותיות רבות כשאנחנו צורכים מוצרי חלב. נקודה נוספת חשובה מאוד היא שאת מוצרי החלב שאנחנו מוצאים היום בסופרים כמעט ולא ניתן לכנות – מוצרי חלב! התהליכים שבהם הם מופקים, מפוסטרים ומזוקקים מערכיהם התזונתיים ממש הופכים אותם למוצר שונה שאינו מזכיר כלל את חומר הגלם המקורי, עם זאת, אנחנו לא ממליצים גם על שתייה או אכילה של מוצרי חלב בצורתם הטבעית גם לא מיד לאחר החליבה וזאת בגלל הרגישות שרובינו חווים ללקטוז לאחר גיל הינקות.

אז מהו אוכל אמתי?

ירקות, פירות*, ביצים אורגניות, דגים, בשר, שקדים, אגוזים, דגנים מלאים ללא גלוטן** וקטניות**.

התמקדו בתזונה שלכם במזונות אלו ובצורה שתהיה כמה שיותר קרובה לצורתם המקורית ותראו כיצד בריאותכם והמשקל שלכם חוזרים למצבם האופטימאלי ביותר!

* פירות הם מקור תזונתי נפלא אך אם אתם נאבקים במשקל אנחנו ממליצים בשלב הראשון של התזונה להגביל את צריכת הפירות ל 3 ביום. לאחר שהגעתם ליעדכם אין שום בעיה להגדיל את כמות הפירות שאתם צורכים כאוות נפשכם. נקודה נוספת לגבי פירות – פירות הם לא קינוח ולא נשנוש ביניים אלא מנת פתיחה או ארוחה בפני עצמה! (דוגמאות בתפריטים לדוגמא בנספחים)

** דגנים מלאים וקטניות מכילים חומצה פיטית שעשויה לגרום לאנשים מסוימים
לאי נוחות. אם אתה חווים גזים, אי נוחות או נפיחות לאחר אכילה של דגנים
מלאים ו/או קטניות, דאגו להשרות אותם במים לפחות 4 שעות לפני הבישול
והכי מומלץ להנביט אותם. תהליך ההנבטה מנטרל כמעט לחלוטין את החומצה
הפיטית ומעלה בעשרות מונים את הערך התזונתי של הדגנים והקטניות

 

שאלה: הבנתי מה לאכול, עכשיו אשמח להבין איך לאכול

מי מאתנו לא אוהב ארוחה גדושה במגוון רחב של מנות אבל בהסתכלות על המצב הבריאותי שלנו ועל המשקל שלנו, ככל שהמגוון רחב יותר, כך אנחנו יותר מועדים לאכילת יתר שתגרור עליה מיותר במשקל.

מעבר לכך, מערכת העיכול והמערכת ההורמונאליות שלנו אוהבים פשטות. לכל אב מזון (חלבון, פחמימה, שומן) יש את האנזימים הייחודיים לו שאחראים על העיכול המיטבי שלו. כשאנחנו אוכלים מגוון רב של מזונות שונים אנחנו עושים בלגן גדול במערכת העיכול שמוביל לכך שרוב המזון כלל לא מעוכל כמו שצריך ולא נספג בצורה מיטבית למחזור הדם, דבר שגורם בסופו של דבר לרעב חוזר זמן קצר לאחר הארוחה.

איך דואגים שהארוחה שלכם תהיה פשוטה?

דאגו שבכל ארוחה יהיה לכם מקור איכותי לחלבון (כגון, קטניות מונבטות או חלבון איכותי מהחי), שפע רב של ירקות חיים ו/או ירקות מבושלים ומנה שומנית איכותית (שומני? זה לא משמין? פירוט בהמשך…)

 

כלל אצבע שיעזור לכם להתמיד בתזונה טבעית

אחד הכללים שיעזרו לכם מאוד ליישם את העקרונות של התזונה הטבעית היא ליישם את עיקרון ה"חצי-חצי" שמשמעו, בכל ארוחה שלכם, חצי מהמנה צריכה להיות ירקות חיים. זה יכול להיות בדמות סלט ירקות, ירקות חתוכים או פשוט עשבי תיבול שאתם מוסיפים למנה שלכם אבל הם צריכים להיות חיים ולהוות חצי מהצלחת לפחות!

ירקות חיים הם ה Super Food הכי זמין ואיכותי שניתן למצוא!

הם מלאים בוויטמינים רבים, מינרלים, פיטו-כימיכלים, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים. הוספה של ירקות חיים (עם דגש על עלים ירוקים) לכל ארוחה תסייע לכם להרגיש מלאים הרבה יותר ולקבל מגוון רחב יותר ערכים תזונתיים שישאירו אתכם שבעים ומסופקים עד לארוחה הבאה ללא כל בעיה וללא תחושת עייפות האופיינית למנות גדושות אך ריקות מערכים תזונתיים.

מה אוכלים בחצי השני?

כפי שרשמנו בכלל הראשון – אוכל אמתי!

החצי השני מורכב מאחת או שילוב של שתיים מהאופציות הבאות:

 • דגנים מלאים מונבטים (או לפחות לאחר השרייה של 6 שעות במים)
 • קטניות מונבטות (או לפחות לאחר השרייה גם הן)
 • ביצים אורגניות
 • דגים
 • בשר איכותי
 • עוף אורגני
 • ירקות עמילניים מבושלים(שורשים למיניהם כגון תפו"א, בטטה, גזר, סלק וכד')

 

שאלה: מה לגבי שומן? מותר אסור?

אחת הטעויות הנפוצות ביותר שעושים אנשים שרוצים לרדת במשקל היא שהם מתחילים לאכול דל שומן, דל קלוריות, דיאטטי ומוותרים על המזונות השומניים.

זאת טעות!!

מזון שומני איכותי (בדגש על האיכותי!!) בשום פנים ואופן לא יגרום לכם לעלות במשקל. הרי כבר אמרנו שכל עניין ספירת הקלוריות נידון לכישלון נכון? אמרנו כבר שעליה במשקל נובעת משתי סיבות עיקריות והן חוסר איזון הורמונאלי ואכילה מזונות המעוררים דלקת בגופינו נכון?

ובכן, שומן איכותי לא גורם לאף אחת מהסיבות הללו כל עוד דואגים שיהיה איכותי.

מה זה שומן לא איכותי?

נכון שיכול להיות ששמעתם ממקורות שונים שהשמנים הללו דלים מאוד בשומן רווי ועל כן הם טובים לנו אבל מדובר בטעות קריטית שעולה לנו בבריאות יום ביומו!

ישנן סיבות רבות שבגללן השמנים הללו אינם בריאים לנו כלל אך כדי לא להאריך יתר על המידה אנחנו נציין פה 2 בלבד

 • כדי להפיק שמן מזרעים של ירקות יש צורך בתהליך עיבוד מאוד מאוד מאסיבי וזאת מכיוון שכל זרע שכזה מכיל כמות מזערית מאוד של שמן ואנחנו, בני האדם, לא אמורים לאכול כמות כה גדולה של שמנים אלו כפי שאנחנו אוכלים מהם היום (שמנים אלו נמצאים כמעט בכל מזון מוכן או תעשייתי שאנחנו מוצאים בסופר)
 • בעקבות תהליך ההפקה שלהם, שמנים אלו מאוד לא יציבים ומתחמצנים בקלות. למען האמת, רוב השמנים הללו שאנחנו מוצאים בבקבוקי הפלסטיק השקופים בסופר הם כבר מחומצנים מכיוון שחמצון השמן מתחיל בחשיפה שלו לאור, חום ו/או חמצן.
 • כל שומן שחומם יותר מידי מתחמצן גם הוא והופך להיות גורם מזיק לגופינו ובריאותנו ובשל כך גורם ישיר לעליה במשקל. גם שמנים בריאים ואיכותיים שנחמם, נקלה או נטגן לאורך זמן יתחמצנו ויאבדו לחלוטין את היתרונות שלהם

מה זה שומן איכותי?

 • שמנים המופקים מפירות שומניים כמו שמן זית, שמן דקלים, שמן קוקוס ושמן אבוקדו (מכבישה קרה כמובן!) הם שמנים שתהליך הפקתם הרבה יותר טבעי מהסיבה הפשוטה שהם מכילים יותר שומן באופן טבעי וזאת גם בדיוק הסיבה שבגללה הם בריאים לנו יותר! שמן קוקוס לדוגמא הוא שמן המכיל ברובו חומצות שומן רוויות שהופכות את השמן הזה לעמיד הרבה יותר מפני נזקי החמצון גם בחשיפה לחום גבוה ועל כן שמן זה הוא המומלץ ביותר לשימוש בבישול או טיגון. שאר השמנים מומלצים גם הם אך לאחר הבישול או לתיבול מנות קרות.
 • חמאה איכותית! כן כן, אם אתם לא טבעונים, גם חמאה איכותית היא מקור מעולה לשומן איכותי ובריא שלא יגרום לכם לעלות במשקל ובשום פנים ואופן לא יגרום לכם לבעיות לב ולסתימת עורקים כפי שוודאי שמעתם בעבר. נכון שאמרנו קודם שאנחנו ממליצים בחום להימנע לחלוטין ממוצרי חלב אבל חמאה איכותית מכילה בעיקר, אם לא רק, שומן! ולא מכילה כמעט את חלבון וסוכר החלב שהם המקור הישיר לבעייתיות במוצרי החלב וזאת גם בדיוק החמאה שעליכם לחפש על המדף אם אתם מחפשים מקור נוסף לשומן איכותי כדי להעשיר את התזונה שלכם בוויטמינים מסיסי שומן החשובים מאוד לבריאותנו.
 • אגוזים ושקדים הם מקור מצוין נוסף לשומן איכותי אך יש לדאוג שמדובר באגוזים טבעיים (לא קלויים וללא מלח) ומומלץ מאוד להשרות אותם במים לפחות 6 שעות לפני אכילתם וזאת משום שגם בהם (כמו בכל זרע, דגן או קטנייה), ישנה חומצה פיטית שעשויה לגרום לנפיחות ואי נוחות במערכת העיכול לאחר אכילתה והשרייה במים מנטרלת חלק גדול ממנה (הנבטה של דגנים וקטניות מנטרלת את רוב רובה של חומצה זאת).
 • פירות שומניים כמו אבוקדו וקוקוס הם המקור נפלא לשומן איכותי וניתן לאכול מהם כמעט ללא הגבלה! באשר לזיתים, השומן בהם איכותי ונפלא אך מכיוון שהם מוחמצים במלח או בחומץ אנחנו ממליצים להגביל את צריכתם לחופן או שניים ביום וכמובן להשתדל למצוא זיתים שהוחמצו בתהליך איכותי כמה שיותר.
 • טחינה! למי שאינו מכיר, טחינה היא ממרח שמכינים משומשום. מדובר בנושא מעט שנוי במחלוקת מכיוון שאת רוב הטחינות שניתן למצוא היום בסופרים מכינים משומשום שעבר קליה ובמקרה זה זה לא ממש משנה אם מדובר בשומשום טרום נבוט, נבוט, מלא או לבן. כל עוד קלו את השומשום לפני הכנת הטחינה, השומן שבו התעפש והטחינה מכילה שומן שאינו מומלץ כלל. ניתן למצוא כמה טחינות היום (בעיקר בבתי הטבע) שנעשו בתהליך קר או שחוממו מעט והן טחינות עדיפות בהחלט! הדרך הטובה ביותר להכין טחינה היא פשוט לעשות אותה בבית ע"י מעבד מזון. מערבבים שומשום עם מעט שמן זית איכותי במעבד המזון עד לקבלת טחינה גולמית טובה

 

שאלה: כמה ארוחות לאכול ביום? יש כמה גישות…

עוד מיתוס מאוד נפוץ בעולם הדיאטות הוא שעלינו לאכול כל כמה שעות כדי "להקדים את הרעב" וכך לא נגיע לארוחה רעבים מידי ולא נטרוף את כל המקרר!!

מדובר בטעות בסיסית שפשוט מונעת מאתנו להשיל את כמה הק"ג המיותרים האחרונים וזאת מכיוון שאכילה כל כמה שעות אמנם בהחלט מקדימה את תחושת הרעב אך מונעת מהגוף שלנו להגיע למצב שהוא מנצל את מאגרי השומן העודף.

המטרה מאחורי אכילה של 5 או 6 ארוחות קטנות ביום היא לשמור על רמות הסוכר מאוזנות בדם וכך גם מונעים את הרצון למתוק ואת הרעב לנשנושים חוזרים וזה באמת נכון ועובד נפלא – בהנחה שאנחנו אוכלים מזונות שמעלים לנו בצורה קיצונית את רמות הסוכר בדם!

בואו נסביר…

כשאנחנו מבססים את התזונה שלנו על מזון לא אמתי (דל קלוריות, דל שומן, דיאטטי, מזון שמורכב רובו מלחם, פסטות, מאפים וקמחים שונים, מזון מתועש ומוכן שמכיל בתוכו סוכר מעובד בכמויות גבוהות), אנחנו פשוט מעלים את רמות הסוכר שלנו לרמות לא בריאות בכל ארוחה!

מצב של סוכר גבוה בדם אינו טבעי לנו והגוף עושה מאמצים רבים להוציא את הסוכר הזה ממחזור הדם ולהכניסו אל התאים שלנו (כל זאת נעשה ע"י הפרשת ההורמון אינסולין). מכיוון שמלכתחילה רמות הסוכר בדם היו גבוהות מאוד, הגוף מפריש כמות אינסולין רבה שגורמת, לא רק לייצוב רמות הסוכר בדם, אלא גם לנפילת סוכר בדם עד לרמה שהגוף מאותת לנו שחסר לו סוכר בדם ואנחנו מרגישים רעב! גם אם סיימנו לאכול ממש לפני שעה וחצי!

אכילה של 5 או 6 ארוחות קטנות ביום תמנע את נפילת הסוכר הזאת ואכן תמנע מאתנו להרגיש רעבים מידי עד לארוחה הבאה אך האם מדובר בתהליך טבעי או בריא? התשובה – לא!

כשאוכלים ארוחה טבעית ובריאה על פי עקרונות הבריאות הטבעית, רמות האינסולין אינן מזנקות לאחר הארוחה וכך אנחנו גם לא מרגישים עייפים ורצוצים אחרי הארוחה, גם מונעים מעצמינו את הרגשת הרעב או הצורך למתוק אחרי הארוחה וגם מאפשרים לגופנו לנצל את מאגרי השומן המיותר עד לארוחה הבאה!

כשאוכלים נכון, אין שום צורך או רצון לאכול יותר מ 3 ארוחות ביום!

דילוג על ארוחה – מאוד ייתכן שגם על זה שמעתם מיני שמועות על כך שאסור בשום פנים ואופן לדלג על ארוחה כי זה יגרום לרעב גדול מאוד. דילוג על ארוחה הוא דבר שגרתי וטבעי מאוד שנעשה עדיין בשגרתם של אנשים רבים בעולם שחיים מחוץ לעולם המודרני רווי הפיתויים שלנו. בדילוג על ארוחה אין כוונה להרעיב עצמכם לחלוטין אלא לעשות לכם מידי פעם ארוחה טובה ובריאה שתספק אתכם לזמן ארוך. הזמן שבו הגוף צם מכל מזון או משקה ממותק הוא זמן נפלא לגוף לאזן את עצמו ולנצל את מאגרי השומן כאנרגיה. כמובן שבזמן ה"צום" הזה מותר ואף רצוי לשתות מים כאוות נפשכם אך ללא המתקה כלל.

אנחנו ממליצים לאכול ארוחת ערב טובה (עד שעתיים לפני השינה) ולדלג על ארוחת הבוקר של היום שאחרי. כך תרוויחו צום ארוך יותר שכולל שנת לילה אך תוכלו לדלג על כל ארוחת שתרצו. ההמלצה היא לעשות זאת פעמיים בשבוע ומקסימום ארבע, לא יותר.

 

שאלה: מה לגבי שינה, הבנתי שיש לכך חשיבות גדולה לבריאות

שנו טוב!

קל להגיד, קשה ליישם 🙂

לחץ הוא אחד הגורמים המשפיעים עלינו לרעה בכל הקשור לבריאות ובהחלט בכל הקשור למשקל עודף. לחץ כרוני קבוע גורם להפרשה והימצאות קבועה של ההורמון קורטיזול במחזור הדם שלנו. תפקידו של הורמון זה הוא לווסת את רמות הלחץ שלנו כדי שלא "נאבד עשתונות" בכל פעם שקורה לנו משהו מלחיץ ונצליח לתפקד כמו שצריך. אפקט נוסף של הורמון זה הוא שהוא מזרז תהליכי שריפת שומן בגופינו כמקור אנרגיה. אם כך, נשמע נפלא! כנראה שכדאי להיות כמה שיותר בלחץ כדי לשרוף כמה שיותר שומן! הלוואי שזה היה כל כך פשוט אבל לחץ זה לא המצב הטבעי שלנו וכמו הורמונים אחרים בגופנו (אינסולין למשל) שנמצאים במחזור הדם שלנו יותר מידי, הגוף מפתח אליהם תנגודת, משמע, למרות הימצאותם במחזור הדם, הם לא מצליחים לבצע את התפקיד שלהם ואז מתחיל כדור שלג שרק הולך וגדל מכיוון שהגוף, כתגובה לתנגודת, מפריש עוד ועוד קורטיזול והתנגודת רק הולכת וגדלה!

כתוצאה מכך, אנחנו גם מאוד לחוצים (מצב שמשפיע לרעה על הבריאות שלנו), גם לא מצליחים לווסת את הלחץ שלנו (בגלל התנגודת לקורטיזול) וגם לא יורדים במשקל. בלגן אחד גדול…

שינה של 7 שעות בלילה (לפחות!) תסייע מאוד להסדיר את רמות הקורטיזול בגופכם ולנטרל את התנגודת לקורטיזול שאולי כבר פיתחתם. אם אין לכם יכולת לישון 7 שעות בלילה לפחות, הכניסו ליום שלכם 15 דקות של הירגעות בהן אתם יושבים במקום שקט (או עם מוסיקה רגועה שאתם אוהבים), נושמים נשימות עמוקות וחושבים אך ורק מחשבות חיוביות.

נקודה נוספת וחשובה שיש להדגיש לגבי שינה היא זמן האכילה לפני השינה. שינה על בטן מלאה פוגעת מאוד באיכות השינה ותפגום מאוד באיזון רמות הקורטיזול שלכם. אנחנו ממליצים בחום להפסיק לאכול לחלוטין עד שעתיים לפני השינה (עדיף יותר מזה).

 

שאלה: הכל טוב ויפה, השאלה היא איך מתמידים לאורך זמן מול כל הפיתויים?

הרבה פעמים כשאנחנו עושים שינוי תזונתי אנחנו מכניסים עצמנו ל"מצב צבירה" של קורבן! אנחנו אומרים לעצמינו ולסביבה שלנו משפטים כמו: "אני בדיאטה עכשיו, אסור לי", "אני מנסה עכשיו לשמור", "רק חתיכה קטנה, אני מנסה לרדת במשקל" וכד'

גישה זאת תביא אתכם לכישלון בטוח!

על פי גישה זאת, אתם מפסידים משהו כשאתם עושים דיאטה, אתם מוותרים על משהו, אתם נמנעים ממשהו. הרבה פעמים אנחנו שומעים מלקוחות שלנו משפטים כמו: "אני רוצה ליהנות מהחיים ולאכול ולטעום הכל!", "אני כל פעם מצליח להחזיק את עצמי בתזונה בריאה לכמה שבועות ואז אני נשבר וחוזר לאכול את הדברים שאני כל כך אוהב", גם משפטים אלו מעידים שאותם לקוחות בטוחים שהם מפסידים משהו והם מכניסים עצמם למצב של "קורבן" בזמן שהם עוברים לתזונה טבעית.

הכניסו לעצמכם לראש שמזונות "מנחמים" כמו לחם, מאפים, שוקולדים וחטיפים הם "מנחמים" וכל כך טעימים רק מהסיבה שהם ממכרים אותנו ממש כמו סמים. סוכר הוא הסם הממכר ביותר ו 87% מהאוכלוסייה בעולם המערבי מכורים אליו שזה הרבה יותר מאלכוהול, סמים או סיגריות.

אנחנו מוצאים המון תירוצים נפלאים ו"הגיוניים" להתמכרות הזאת. תירוצים כמו המשפטים הללו שכתבנו למעלה ועוד הרבה תירוצים אחרים שנשמעים מאוד רציונאליים אבל האמת היא אחת ויחידה!

אתם לא מפסידים כלום כשאתם עוברים לתזונה טבעית

אתם לא מוותרים על כלום כשאתם עוברים לתזונה טבעית

אתם לא מוותרים על הנאות החיים כשאתם עוברים לתזונה טבעית

אתם כן דואגים לעצמכם לעתיד בריא יותר ורזה יותר

אתם כן נגמלים מכל ההתמכרויות הכי נפוצות ועל כן ככל שתתמידו כך יהיה לכם קל יותר

אתם כן משפרים בצורה ניכרת את איכות החיים שלכם בכל מובן!

צאו מ"מצב הצבירה" הקורבני ועיברו עוד היום לתזונה טבעית בחיוך גדול ושמחה בלב!

 

שאלה:  מה לגבי קפה ? זה דבר בריא או לא ?  הדעות חלוקות

הדעות מאד לא חלוקות לגבי קפה!!! קפה הוא משקה מאד מאד חומצי! שתיית קפה גורמת לבריחת סידן!! ולעוד פגיעות רבות…חשוב לנו להבהיר גם שאין דבר כזה – "שתי כוסות קפה ביום – טוב ללחץ דם" (או כל מספר אחר, או כל "יתרון" אחר) אלו דברים תעמולתיים, פרובוקטיביים ובעיקר ממומנים על ידי חברות המזון והקפה. כל שתיית קפה היא לא טובה.
מה לגבי "אני צריך קפה כדי להתעורר"? הקפה אכן מעורר אותנו אך לאחר מכן הגוף "מפצה" על כך בירידת אנרגיה משמעותית כך שאנחנו שוב מרגישים צורך בקפה. כך אנחנו משגעים את הגוף שלנו ומתמכרים לקפה.
מי שלא שותה קפה בכלל (ואוכל Mostly Raw) לא צריך קפה כדי להתעורר כי הוא לא מרגיש את העייפות הכרונית הזאת!!! לא מאמינים? תנסו ותראו איך זה להרגיש מלאים אנרגיה כל היום!!!

 

שאלה:  מה לגבי שוקולד, שוקולד מריר, אומרים שקקאו זה מאוד בריא

התשובה לגבי שוקולד היא פשוטה: נכון שקקאו, שהוא אחד המרכיבים המרכזיים בשוקולד, הוא מזון מאד טוב, נחשב ל'מזון על' – כלומר מכיל כמות גדולה מאד של רכיבים תזונתיים. אבל!!  שוקולד הוא לא רק קקאו! יש בו גם סוכר, חמאה, חלב, חומרים מייצבים – וכל הדברים הללו מאד לא בריאים לנו (בלשון המעטה). גם שוקולד מריר או שוקולד עם אחוזי קקאו גבוהים לא 'טוב' לנו – אפשר בהחלט להגיד שככל שאחוזי הקקאו בשוקולד הם יותר גבוהים כך השוקולד פחות מזיק אבל בטוח אי אפשר להגיד שהוא טוב לנו!
"מחקרים" או פרסומים שטוענים ששוקולד טוב לנו מבודדים את התייחסותם ליתרונות הקקאו בלבד. בואו לא נעבוד על עצמנו…
מי שרוצה להתפנק יכול לרכוש לעצמו פולי קקאו טבעיים (שלא עברו קלייה) ולנשנש אותם לבד או עם תמרים או בשייק וכו'

עם זאת, חשוב להבהיר, כי גם בפולי קקאו יש קפאין. בין אם בפולי קקאו קלויים או בפולי קקאו ירוקים. קקאו מכיל קפאין באופן טבעי, קפאין הוא סם ממכר עבורנו ואינו בריא.
אין בעיה לגוון את התזונה עם מעט פולי קקאו איכותיים מידי פעם אבל בואו לא ניפול לתעמולת ה"סופר פוד". כל ה"סופר פוד'ס" שאתם צריכים נמצאים בסופר הקרוב לביתכם על מדפי הפירות והירקות 🙂

 

שאלה: מה ארגיש כשאעבור לתזונה טבעית?

התשובה המידית והישירה היא שתרגישו טוב יותר – כל שינוי לטובה, יוביל להרגשה טובה יותר. הדברים המידיים שככל הנראה תרגישו יהיו: רעננות באמצע היום – חוסר עייפות, הרבה פחות ליחה, פחות רצון לדברים מתוקים ולבצקים ומאפים. אם תמשיכו להתמיד תחוו ירידה מבוקרת במשקל תוך שמירה על רעננות לאורך כל היום. בהמשך ואחרי התמדה ממושכת, סביר מאוד שמדדים לא תקינים שליוו אוכם, אם ליוו (כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה / נמוך, רמת סוכר גבוהה…), יתאזנו "באורך פלא".
חשוב מאוד לדעת !
לעיתים אנשים שעושים את השינוי יחושו בתופעות כגון: עייפות, כאבי ראש או יציאות לא סדירות. מה הסיבה ?
השינוי משפיע על הגוף. אדם שהיה רגיל לצרוך תזונה שאינה בריאה לו אך גופו התרגל אליה, יחווה תופעות הסתגלות מסוימות שיחלפו לאחר כשבוע וחצי. תופעות אלו קורות לאנשים שמחליטים לבצע את השינוי בצורה מיידית ומלאה ולא בצורה הדרגתית. כמו כן, אפשר להימנע או לצמצם מאוד את התופעות הללו. קודם כל חשוב להבין שתזונה טבעית נכונה ובריאה מורכבת בעיקר מפירות, ירקות, קטניות, נבטים אגוזים ודגנים מלאים. הערך הקלורי של כל אלה הינו נמוך והם מכילים הרבה מים. הגוף שלנו, שהתרגל לצרוך כמות קלוריות מסוימת, צריך להתחיל ולהתרגל לכמות קלוריות נמוכה יותר (הנכונה לנו הרבה יותר) ולכמות גבוהה הרבה יותר של מינרלים, ויטמינים, סיבים תזונתיים ועוד הרבה מרכיבים חשובים שנחסכו ממנו קודם. לכן, על מנת להימנע או לצמצם מאוד את תופעות הלוואי צריך בראש ובראשונה לאכול יותר, כן כן, פשוט לאכול יותר מהדברים הנכונים כך שהגוף מצד אחד לא ירגיש בחוסר בקלוריות ומצד שני יקבל תוספת חיונית אחרת. דבר נוסף שחשוב לעשות תמיד ולא רק בתחילת הדרך הוא לגוון. אנחנו שומעים אנשים רבים שהחליטו לבצע את השינוי ובמשך שבועיים שלמים הם אוכלים רק אורז וסלט ירקות פשוט, זה אמנם טוב יותר מהתזונה הקודמת שלהם אך זה לא מספיק בכלל. על מנת לתת לגוף שלנו את כל מה שהוא צריך יש לצרוך מגוון של מאכלים שונים.

 

שאלה:  איפה אני יכול למצוא חומר טוב ואובייקטיבי לגבי תזונה בריאה?

שאלה מורכבת –
נתחיל בעקרון: קשה מאד מאד היום להבחין בין מחקרים ופרסומים אמינים לבין כאלו שלא. היום כל ד"ר למשהו מוציא ספר ויכול להטעות אנשים רבים…
אנחנו חושב שהתשובה הטובה ביותר היא להפעיל טוב את חוש הביקורת שלנו. אל תסמכו על פרסום שמצהיר כי משהו טוב לנו או משהו לא טוב לנו. בדקו מי המפרסם? חברה? גוף פרטי? מוסד ממשלתי? מה המקורות לפרסום? כיצד הגיעו לתוצאות המחקר? היה בכלל מחקר? המחקר היה מדעי? חברתי? מתי נעשה המחקר? (יש משמעות גדולה מאד לרלוונטיות של הדברים כיוון שחקר התזונה מתפתח בקצב היסטרי ומה שהיה נכון לאתמול כבר לא בטוח נכון להיום). מי שיש לו ניסיון בחוקים לעשיית מחקר מדעי טוב יודע את כל הדברים הללו.
ועכשיו לתכל'ס: אנחנו בתחום התזונה הטבעית כבר למעלה מ-13 שנים ואנחנו דואגים להשיג את המידע שלנו באופן קבוע ממקורות מהימנים וישרים.

ממליצים לכם להתעדכן באתר שלנו כל פעם שמתחשק לכם מקור ידע טוב 🙂

בהצלחה רבה, בתאבון ולבריאות

גיל-רווה