איך לדעת איזו תזונה צודקת ומתאימה לכם?

אם כך, איך נדע האם התזונה החדשה, הטרנד החדש, הגילוי החדש, הוא נכון באופן כללי או נכון עבורנו באופן ספציפי? ואיך נדע להתאים את התזונה שבחרנו עבורנו באופן אישי?

הנה כל הפרטים:

ראשית, לפני שאנחנו בוחנים את סוג התזונה ובוחנים אם היא מתאימה לנו, חשוב לבחון לעומק מה באמת עקרונות התזונה ומה עומד מאחוריהם ולא להתבסס על שמועות ששמענו בפייסבוק. חשוב גם להבין באמת על אילו חומרי גלם היא מתבססת. כשאנחנו אומרים חומרי גלם הכוונה היא למזונות העומדים בבסיס הפירמידה של התזונה ומה היחס בין המזונות, למשל, התזונה הים-תיכונית מבוססת בעיקרה על דגנים מלאים, דגים וירקות.

הדרך הטובה באמת לעשות זאת היא לחפש דווקא בלוג של מישהו שמצדד בתזונה הזו שאתם רוצים לבדוק ולחפש שם מידע על התזונה ואולי גם לשאול אותו שאלות בנושא. לפנות לאנשים בפייסבוק שלא מכירים לעומק את עקרונות התזונה ובטח אנשים שלא מסכימים עם עקרונות התזונה הזו, וודאי לא ייתן לכם את התמונה המלאה האמתית. נכון מאוד שאדם שמצדד בתזונה כנראה גם לא יציג את החסרונות באופן מלא בהכרח אבל את החסרונות תמיד תוכלו למצוא אצל "המתחרים"

דוגמאות:

 1. אנשים שמעו על תזונת ה"ראו-פוד" ומיד חושבים שאוכלים אך ורק פירות וירקות בעוד שלגישת ה"ראו-פוד" יש כמה גירסאות שונות שיכולות להתאים למגוון רחב של אנשים
 2. פליאו – כל מי שלא מכיר את גישת הפליאו מיד יאמר שגישה זו גורסת שאוכלים כל היום בשר ורק בשר בעוד שגם לגישה הזו יש רבדים רבים והרבה מאוד אנשים יתפלאו לשמוע שהם אוכלים "פליאו" גם בלי שהם ידעו זאת

 

ועכשיו, אחרי שהבנתם באמת על מה מבוססת שיטת התזונה שבחרתם לבחון והבנתם על אילו חומרי גלם היא מבוססת, הנה שלושה חוקים פרקטיים שעל פיהם אנחנו ממליצים לכם לבחון את שיטת התזונה כדי לדעת האם היא מתאימה לכם ואיך עליכם להתאים אותה אליכם:

 1. כמות הפסולת שקיימת בחומרי הגלם
 2. כמות הערכים התזונתיים שיש בחומרי הגלם
 3. הזמינות הביולוגית של הערכים בחומרי הגלם

 

נסביר בקצרה כל נקודה:

 1. כמות הפסולת שקיימת בחומרי הגלם

אין ספק שבכל חומר גלם, טבעי ככל שיהיה, תמיד נוכל למצוא חסרונות וגם פסולת. גם בירקות ופירות אורגניים יש שאריות ריסוס אורגני (כן יש דבר כזה ריסוס אורגני). וגם בעלי תרד ישנה חומצה אוקסלית אבל אם התזונה מבוססת במהותה על חומרי גלם שאינם מעובדים, משמע טבעיים, כבר אתם יכולים להיות בטוחים שמדובר בתזונה שהבסיס שלה חיובי מאוד. למשל, דיאטת לחם – על אף התוצאות שהיא עשויה להראות בירידה במשקל, אין שום ספק שמבחינה בריאותית היא לוקה בחסר וזאת כי היא מבוססת בעיקרה על מוצר מעובד והוא – לחם!

גם תזונה שמתבססת בעיקרה על מזון טבעי אבל מאפשרת להשתמש במזונות כמו מרגרינה או חטיפים "טבעיים" אחרים, גם זו תזונה שאתם צריכים לחשוב פעמיים לפני שאתם מחליטים שהיא התזונה המתאימה לכם וזאת מכיוון שישנם חומרים (לא ניתן לקרוא להם מזונות…) שבאמת לא מתאימים לאף אחד ולא יתאימו לבני האדם לעולם.

שורה תחתונה, מזון טבעי הוא ירקות, פירות, עלים ירוקים, בשר, עוף, דגים, ביצים, דגנים, קטניות, שקדים, אגוזים וזרעים ו… זהו!

וכל תזונה שמבוססת על מזונות אלו, או חלק מהם, כבר הבסיס שלה טוב.

לעומת מזונות לא טבעיים שהיו כרוכים בעיבוד רק הם מזונות שלרוב גם אינם בריאים לנו.

 

 1. כמות הערכים התזונתיים שיש בחומרי הגלם

כשמדברים על ערכים תזונתיים מדברים בגדול על שתי קבוצות: א. אבות המזון המתחלקים לפחמימות, שומנים וחלבונים;  ב. מיקרו-נוטריינטים המתחלקים לוויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו חיוניות (שהן אבני הבניין של חלבונים – כן חלבונים נמצאים בשתי הקבוצות). אבות המזון משמשים אותנו בגדול (מאוד בגדול), לייצור אנרגיה ובניית תאים ואילו המיקרו-נוטריינטים משמשים אותנו לכל הפעולות המסייעות והמשניות בגוף, פעולות שחשובות לגופינו מאוד ולעיתים קובעות את המצב הבריאותי שלנו.

מזון טבעי, כפי שרשמנו למעלה, יכיל תמיד שילוב של שתי הקבוצות, משמע, גם את אבות המזון (לא בהכרח כולם), וגם מיקרו-נוטריינטים (גם לא בהכרח כולם). אבל חשוב להבין שמזונות שונים, טבעיים ככל שיהיו עדיין שונים ביניהם בכמות הערכים התזונתיים שהם מכילים. וכאן חשוב להוסיף משהו על התפקיד של מזון בחיים שלנו, במציאות של היום המזון הפך להיות חבר, מענה רגשי, סיבה למפגש ועוד כל מיני דברים שבפועל אין להם קשר למטרה של המזון. המטרה של מזון היא, כשמו כן הוא, להזין אותנו, ממש כמו דלק למכונית. מאחר והתפקיד העיקרי של מזון הוא להזין אותנו, ככל שאיכות המזון תהיה טובה יותר, כך הוא יותר יזין אותנו ונזדקק לפחות ממנו.

למעשה, רוב סוגי התזונה השונים מבוססים על חומרי גלם טבעיים המלאים בערכים תזונתיים ולכן, כביכול, אין הבדל ביניהן מהבחינה הזו אבל כאן מגיע לעזרתנו החוק השלישי והאחרון:

 

 1. הזמינות הביולוגית של הערכים בחומרי הגלםזה אחד העקרונות שנשכחו בזמן האחרון כשמדברים על תזונה, יתרונותיה וחסרונותיה. הרבה פעמים כשמדברים על תזונה הדיבור נע סביב כמות הפסולת שיש או אין בתזונה הזו וסביב הערכים התזונתיים שיש או אין בה אבל העיקרון הזה, הזמינות הביולוגית, הוא זה שפעמים רבות יסייע לכם להבחין האם התזונה הזו מתאימה לכם וכיצד תוכלו להתאים את התזונה למצב הבריאותי שלכם.

זמינות ביולוגית מתייחסת לכמות הערכים התזונתיים שנמצאת במזון שלכם שממש עוברת ממערכת העיכול אל מחזור הדם, משמע, הגוף שלנו מסוגל לספוג ולנצל את הערכים התזונתיים שנמצאים במזון לצרכיו.

ניתן דוגמא קצרה – דשא!

דשא מורכב מהרבה מאוד עלים ירוקים עשירים מאוד וצפופים מאוד בערכים תזונתיים אבל הזמינות הביולוגית שלו אלינו, בני אדם, היא אפסית מכיוון שמערכת העיכול שלנו אינה מסוגלת לעכל צלולוז שעוטף את כל תאי העלים ולכן, עבורנו דשא אינו מזון טבעי או בריא. המזונות וחומרי הגלם הטבעיים השונים מתחלקים ביניהם ברמות הזמינות הביולוגית שלהם אצלנו בגוף והשוני ביניהם נובע מגורמים כמו:

  • חומרים מעכבי ספיגה שקיימים במזון שהופכים אותו לפחות זמין ביולוגית עבורנו

 

 • חוסר יכולת טבעית של מערכת העיכול שלנו לעכל את המזון

 

  כפי שרשמנו בסעיף הקודם, מטרת המזון היא להזין אותנו ולכן, גם אם נאכל הרבה מאוד מזון טבעי שעמוס מאוד מערכים תזונתיים אבל הזמינות הביולוגית שלו אינה גבוהה, נצטרך לאכול עוד ועוד כי הגוף שלנו לא יסתפק במה שנאכל כי הוא לא מצליח לנצל את אותם ערכים שנמצאים במזון מסיבות שונות.  

שורה תחתונה

הוספנו לכם כאן למטה טבלה המרכזת סוגים שונים של חומרי גלם לפי 2 החוקים האחרונים והם: כמות הערכים התזונתיים שיש במזון והזמינות הביולוגית שלהם. לא הכנסנו לטבלה מזונות מעובדים או תעשייתיים מכיוון שלא מדובר במזונות טבעיים שבכל מקרה, ההמלצה שלנו היא להפחית בהם כמה שרק ניתן. ההמלצה שלנו היא לבסס את התזונה שלכם כמה שיותר ובעיקר על שני הטורים האמצעיים בטבלה ולאכול קצת פחות מהמזונות שנמצאים בשני הטורים הקיצוניים של הטבלה.

 

טבלה

טור ימני:
איברים פנימיים מכילים המון המון ערכים תזונתיים והזמינות הביולוגית שלהם גבוהה ובדיוק בגלל זה אין לנו צורך בכמות גבוהה מהם.

 

טור שני מימין:
בשר, עוף, דגים וביצים מכילים הרבה ערכים תזונתיים והזמינות הביולוגית שלהם גבוהה

 

טור שני משמאל:
ירקות, פירות ועלים ירוקים מכילים גם המון ערכים תזונתיים אבל מכילים גם הרבה נוזלים וסיבים תזונתיים שהופכים אותם לקצת פחות זמינים ביולוגית עבורנו. חשוב להדגיש שאותם מים וסיבים תזונתיים שנמצאים בירקות, בפירות ובעלים הירוקים הם חיוניים לנו מאוד וחשובים לבריאות מערכת העיכול שלנו ולכן ההמלצה היא לבסס את התזונה גם על הטור הזה בחשיבות זהה לטור שנמצא מימין לו.

 

טור שמאלי:
כל סוגי הזרעים, השקדים והאגוזים למיניהם מכילים חומרים מעכבי ספיגה שונים שמורידים את הזמינות הביולוגית שלהם מאוד. ישנם דרכים לנטרל כמעט לחלוטין את החומרים הללו, למשל, ע"י הנבטה של קטניות, ניתן להפוך אותם לנבטים וע"י כך להקפיץ אותם שני טורים ימינה  

 

 

גיל-רווה – לבריאות הטבעית שלך!


 

בנוסף,

בעמוד הפייסבוק שלנו אנחנו מפרסמים עוד המון תוכן חשוב שלא מופיע כאן באתר…

לחצו על כפתור ה Like כאן למטה כדי להתעדכן ראשונים בכל פוסט שאנחנו מפרסמים בעמוד