8 סיבות שמוכיחות שהשמנה זה לא רק עניין של כוח רצון

בשנת 2012 – 35% מהמבוגרים ו 17% מהנערים בארה"ב הוגדרו כ"שמנים מאוד" Obese. המצב בישראל לא שונה והנתונים לא נעשים טובים יותר עם השנים. רוב האנשים מאמינים שהשמנה היא נטו עניין של תזונה לא נכונה וחוסר פעילות גופנית וזה אמנם נכון שאלו גורמים שמאוד משפיעים אבל לפעמים זה לא בהכרח המצב וישנם גורמים אחרים שלא קשורים לכוח רצון או עצלנות. (1)

 

בפוסט הזה אנחנו רוצים למנות 8 גורמים, שלא קשורים לכוח הרצון שלכם, שיכולים גם הם להיות הסיבה להשמנה וכתוצאה מזה, בריאות לקויה

 

1. גורמים גנטיים ותזונת האם בזמן ההיריון

תזונה והרגלים בריאים חשובים מאוד בעיקר בשנים הראשונות לחיים. בשנים אלו גם מערכת העיכול והחיסון שלנו מתגבשות ומקבלות צורה סופית וגם ההרגלים שלנו מתעצבים ע"י הסביבה הקרובה לנו ביותר. מחקרים מראים שנשים שעולות מאוד במשקל במהלך ההיריון, מעלות מאוד את הסיכוי לילד שמן בשנותיו הראשונות (2, 3, 4).

בהמשך לזה, מחקרים אחרים מראים שילדים שהיו בעלי משקל עודף עד גיל 3, נמצאים בסיכון גדול יותר להיות בעלי משקל עודף גדול גם בגילאים מבוגרים יותר ואף בהיותם אנשים בוגרים (5, 6, 7)

בפועל, אנחנו מאוד מושפעים מהגנטיקה איתה נולדנו אבל צריך לזכור תמיד שגנטיקה היא רק נטייה ולא גורל. אם ניקח את הגנטיקה שלנו כתירוץ להיותנו בעלי משקל עודף, לעולם לא נצליח לקחת אחריות על המצב הבריאותי שלנו ועל המשקל שלנו. האמת היא שהירושה שמשפיעה עלינו יותר היא ההרגלים של ההורים והסבים שלנו וקצת פחות הגנים.

שורה תחתונה: גנטיקה, תזונת האם בזמן ההיריון והיסטוריה משפחתית יכולים כולם להשפיע על המשקל והבריאות שלנו במהלך החיים אבל הם לא גורל וניתן לשלוט בהם ע"י הכלים הנכונים

 

2. תרופות או מצב בריאותי לקוי

הרבה מצבים רפואיים או מחלות דורשים מאיתנו ליטול תרופות באופן קבוע. השאלה מה בא קודם, הביצה או התרנגולת – המשקל העודף או המצב הבריאותי הלקוי, נכונה לשני הכיוונים ולרוב הם מגיעים יחד! 

אנחנו תמיד אומרים לאנשים בתכניות שלנו שגם אם המטרה היחידה שלהם היא לרדת במשקל, הם יעשו זאת ע"י שיפור המצב הבריאותי ואיכות החיים שלהם ואז המשקל ירד באופן טבעי ממש כתופעת לוואי טובה ורצויה.

נטילת תרופות באופן קבוע מביאה איתה לרוב תופעת לוואי של עליה במשקל, למשל, התרופות הנפוצות ביותר לאיזון רמות הסוכר, תרופות נגד דיכאון ותרופות פסיכיאטריות משבשות לחלוטין את מנגנון שריפת השומן בגוף וגורמות לגוף להמשיך לאגור שומן במקום לנצל אותו כמקור חשוב לאנרגיה (8, 9, 10).

דוגמה נוספת מוכרת מאוד היא תת פעילות של בלוטת התריס, מצב הנגרם משנים של אורח חיים לקוי ומשפיע באופן ישיר על מהירות חילוף החומרים ועל היכולת של הגוף לעבד את הסוכר והשומן מהתזונה ולנצל אותם לאנרגיה.

שורה תחתונה: מצב בריאותי ונטילת תרופות עשויים להשפיע באופן ישיר על היכולת של הגוף לנצל שומן כמקור אנרגיה וכתוצאה מכך על עלייה במשקל בלי יכולת לרדת. מה עושים? בונים תכנית פעולה מקצועית ומותאמת למצב הרפואי שלכם. תכנית המשלבת תפריט תזונתי ופעילות גופנית המתאימים למצב הבריאותי הספציפי שלכם.

 

3. הורמוני רעב חזקים

רעב ואכילה בלתי נשלטת אינם נגרמים רק עקב פיתויים וחוסר בכוח רצון. הרעב שלנו נשלט ע"י הורמונים משמעותיים וחזקים מאוד שמופרשים מבלוטות ואזורים במוח שאחראים על תחושת הסיפוק וההנאה שלנו בחיים (11, 12). אצל אנשים רבים הסובלים מעודף משקל, יש פשוט חוסר איזון בהפרשה ו/או תפקוד לקוי של הבלוטות ההורמונאליות הללו שגורם להם לרצון עז ומתמשך למתוק, לפחמימות או לאכילה רציפה לאורך שעות היום. המוח שלנו מפריש הורמוני עונג כמו דופאמין בזמן שאנחנו אוכלים. מחקרים מראים שכשאנחנו אוכלים מזון מתועש שהמתיקו אותו באמצעים לא טבעיים כמו ממתקים וחטיפים (גם חטיפי "בריאות"), המוח שלנו משחרר הרבה הרבה יותר דופאמין והורמוני עונג אחרים מאשר כשאנחנו אוכלים מזון טבעי וזה גורם לנו להתמכר להרגשה הטובה ולחפש עוד מהמזונות הללו במיוחד במקרים שבהם אנחנו זקוקים לרוגע או שחרור מתח (13, 14, 15, 16, 17, 18).

שורה תחתונה: תחושת רעב ושובע מושפעים ונשלטים ע"י הורמונים חזקים מאוד. פעמים רבות, אנשים בעלי משקל עודף, סובלים מחוסר איזון משמעותי בהפרשה ובספיגה של ההורמונים הללו, דבר שגורם למעגל אין סופי של ירידה ועלייה במשקל, רצון עז והתמכרות לפחמימות ומתוקים. מה עושים? מעבר לשינוי תזונתי נכון ופעילות גופנית סדירה, עובדים על שינוי הרגלים בצורה נכונה ויוצרים סביבה תומכת שתאפשר את הטמעת ההרגלים הללו.

 

4. תנגודת להורמון "לפטין"

לפטין הוא הורמון מאוד חשוב שמסייע לווסת את תחושת התאבון ואת חילוף החומרים שלנו (19). ההורמון הזה מיוצר ע"י תאי השומן שלנו וכשהוא מופרש למחזור הדם ומגיע למוח, הוא מאותת למוח שלנו שאין יותר צורך לאכול וגורם לתחושת שובע. כתוצאה מכך הוא משפיע על כמות הקלוריות שאנחנו צורכים ואוגרים כשומן (20). ככל שיש לנו יותר שומן שנאגר בתאים, כך אנחנו מייצרים ומפרישים יותר לפטין אל מחזור הדם. אנשים בעלי משקל עודף מייצרים ומפרישים יותר לפטין אל מחזור הדם באופן קבוע. על פניו זה נשמע דבר נפלא, נשמע שאנשים בעלי משקל עודף צריכים להיות שבעים כל הזמן ולא לחוש רעב בגלל הלפטין, אבל הבעיה, כמו במקרים רבים אחרים, היא בכמות ובמינון של הלפטין. אנשים בעלי משקל עודף מפתחים תופעה שנקראת "תנגודת להורמון לפטין" (21). הדרך הקלה ביותר להסביר את תופעת התנגודת היא להשוות אותה לשתיית קפה. אצל רוב האנשים, כשהם שותים את כוס הקפה הראשונה שלהם בחיים, הם מרגישים מיד את התופעות של הקפאין. הם מרגישים דפיקות לב חזקות, הם נעשים סמוקים בפנים והם חשים רמות אנרגיה גבוהות מאוד ולעיתים לא מצליחים להירדם כל הלילה. אבל אחרי תקופה ארוכה שהם שותים קפה, הגוף מפתח הסתגלות לקפאין, או במילים אחרות "תנגודת" ואז הם זקוקים לכמויות גבוהות יותר של קפאין כדי לחוש את אותן תחושות. פעמים רבות הם מפתחים תנגודת כל כך חזקה לקפאין שאין להם שום בעיה לשתות כוס קפה ממש לפני השינה. התופעה הזו קוראת כמעט עם כל חומר בגוף כשאנחנו נחפשים אליו באופן תדיר ובכמות גבוהה יום יום. בדיוק כפי שקורה לאנשים בעלי משקל עודף עם ההורמון לפטין. ואז קורה שעל אף (ובגלל), ההפרשה הקבועה והיומיומית של ההורמון הזה אל מחזור הדם שלהם, המוח אינו מקבל את המסר וממשיך לרצות מזון שיספק לו אנרגיה (22, 23). 

זאת ועוד, בעקבות התנגודת הזו, המוח שלנו ממש משנה את הפיזיולוגיה שלו ויוצר הרגלים חדשים שגורמים לנו פשוט להתמכר למזון שיספק לנו הרבה אנרגיה בזמן קצר – מזונות עתירי סוכר ושומן (24, 25, 26). כתוצאה מכך, תחושת הרעב גדלה וניצול השומן יורד. ניסיון להשתמש בכוח הרצון שלנו כנגד תנגודת הלפטין היא משימה מאוד לא פשוטה ולפעמים ממש בלתי אפשרית.

שורה תחתונה: תנגודת להורמון לפטין היא תופעה נפוצה אצל אנשים בעלי משקל עודף. המוח שלנו לא מזהה את הלפטין המופרש לדם ולכן הוא חושב שאנחנו מורעבים וכתוצאה מכך ממשיך לשדר תחושות רעב ומוריד את קצב חילוף החומרים כדי לשמור על רקמת השומן וה"אנרגיה לשעת חירום". זה גורם לכוח פסיכולוגי עצום שמניע אותנו לחפש ולאכול באופן בלתי נשלט ופעמים רבות לכוח הרצון שלנו אין שום סיכוי מול הדחפים הללו. מה עושים? מפסיקים לסמוך על כוח הרצון ומתרגלים שיטות מוכחות להתמודדות עם הדחפים הללו. שיטות שמלמדות את המוח שלנו כיצד לחזור לאיזון באופן הדרגתי ובטוח. שיטות כאלו אנחנו מלמדים, בהצלחה רבה, בתכנית שלנו: בריאות ומשקל מנצחים ב 60 יום

 

5. חינוך תזונתי לקוי

בחברה בה אנחנו חיים יש אין ספור פרסומות כוזבות, מוצרי "בריאות" חדשים, שיטות קסם לירידה מהירה במשקל בלי לשנות כלום ומזונות לא בריאים שארוזים כמזונות אורגניים ללא תוספים או חומרים משמרים. אחד המשפטים שחוזרים כמעט בכל שיחה עם אנשים שמתעניינים בתכנית הליווי שלנו הוא: "אני יודע בדיוק מה לאכול ומה לא לאכול אבל אני עדיין לא מצליח לרדת במשקל". הבעיה היא שבדיוק בגלל כל המידע הכוזב והפרסומות שמסביבנו, רובינו חושבים שאנחנו יודעים מה לאכול אבל בעצם, אנחנו לא באמת יודעים! אנחנו גם מוקפים במידע כוזב על כמה ארוחות נכון לאכול ביום? האם נכון לדלג על ארוחת הבוקר או שזאת הארוחה הכי חשובה ביום? מה לאכול לפני אימון גופני ואחריו , האם כדאי לצרוך תוספי תזונה ואילו? מזונות על ועוד ועוד…

בפועל, זה באמת לא כל כך מסובך לדעת מה צריך לעשות ומה לא לעשות כדי לשמור על בריאות ומשקל תקינים אבל צריך הדרכה נכונה ובעיקר לדעת ממי לקבל את ההדרכה. יש היום המון אנשי מקצוע טובים שמלאים בידע איכותי אבל ההמלצה שלנו היא לפנות בראש ובראשונה לאיש מקצוע שגם מיישם את עיקרון ה Walk The Talk, משמע, הוא לא רק מלא ידע, אלא הוא גם מיישם את הידע הזה בעצמו בחיים שלו והוא נראה, חי ומתנהל כפי שאתם הייתם רוצים להיראות, לחיות ולהתנהל. 

שורה תחתונה: חינוך תזונתי טוב וידע איכותי הם גורם חיוני להצלחה שלכם בתהליך של ירידה טבעית במשקל. הדרך הטובה יותר לקבל את הידע הזה היא לגשת לאיש מקצוע שגם יתן לכם את הידע וגם ישמש לכם דוגמא אישית כיצד ליישם את הידע הזה בחייכם בגלל שהוא בעצמו חי ונראה כפי שאתם הייתם רוצים לחיות ולהיראות

 

6. מזון ממכר 

מזונות מסוימים יכולים להיות פשוט ממכרים! מזונות תעשייתיים מכילים, פעמים רבות, חומרים ממכרים שנועדו לגרום לנו להתמכר אליהם ולצרוך מהם עוד ועוד, גם מזונות שממותגים כמזונות בריאות. ההתמכרות אליהם חזקה לפעמים ממש כמו התמכרות לסמים (27, 28). 

יש מזונות יותר טבעיים שנועדו לגרום לנו להתמכר אליהם באופן טבעי והישרדותי כמו מוצרי חלב, סוכר, פחמימות ריקות וגלוטן וגם ההתמכרות אליהם חזקה. לא סתם אלו המזונות שרוב האנשים מוצאים אותם כמזון מנחם.

התופעה הזו של התמכרות למזון הרבה יותר שכיחה ממה שנהוג לחשוב ומחקרים מוכיחים שאצל אנשים בעלי משקל עודף השכיחות אף גבוהה יותר (29). במקרים אלו, אנחנו מאבדים את חופש ההחלטה והכימיה הלקויה במוח שלנו מתחילה לחשוב בשבילנו. גם במקרים אלו אנחנו מגלים שכוח הרצון שלנו פשוט לא חזק מספיק.

שורה תחתונה: ישנם מזונות טבעיים שיכולים להיות ממכרים אך בעיקר מזון תעשייתי ומזון מהיר נמצא כמאוד ממכר ומשפיע באופן ישיר על המוח שלנו ממש כפי שסמים משפיעים עליו. מה עושים? מפסיקים לצרוך את המזון הממכר. יש אנשים שיעשו זאת בהדרגה ויש אנשים שיעשו זאת באופן חד ומהיר אבל יחד עם זאת, חשוב לסגל הרגלים בריאים ולמצוא תחליפים מספקים ובריאים באמת כדי שישלימו את החסך הפסיכולוגי שנוצר.

 

7. ההשפעה של החיידקים הפרו-ביוטיים במעיים

מערכת העיכול שלנו מכילה כמות עצומה של חיידקים פרוביוטיים. לאחרונה פורסמו מחקרים רבים שמקשרים את בריאות ואיכות אוכלוסיית חיידקי המעיים שלנו למצב הבריאותי שלנו. למרבה העניין, נמצא כי לאנשים בעלי משקל עודף יש אופי שונה של חיידקי מעיים מאשר לאנשים בעלי משקל תקין (30). החיידקים במעיים של אנשים בעלי משקל עודף יותר יעילים בניצול הקלוריות לצורך אנרגיה מהמזון שהם אוכלים ובאופן עקרוני הם יכולים להסתפק בפחות מזון מאדם בעל משקל תקין (31, 32, 33). 

למרות שנכון להיום, הידע שיש לנו בנוגע לקשר בין החיידקים הפרו-ביוטיים לבין משקל עודף הוא מוגבל, ישנן מספיק הוכחות שהקשר הזה אכן קיים ושהוא מהווה גורם משמעותי מאוד ביכולת שלנו לרדת במשקל (34, 35, 36, 37). 

שורה תחתונה: לאנשים בעלי משקל עודף יש אופי שונה של אוכלוסיית חיידקי מעיים, דבר שמשפיע על אופן ניצול הקלוריות שלהם מהמזון ומשפיע באופן ישיר על אגירת השומן שלהם. מה עושים? מפחיתים מאוד את הצריכה של מזונות ותרופות שפוגעים באוכלוסיית חיידקי המעיים ואם יש צורך, מחדשים את חיידקי המעיים ע"י אכילה של ירקות ו/או פירות מותססים בהכנה ביתית (למתכון להכנת ירקות מותססים לחצו כאן).

 

8.  הסביבה

איך שלא נתסכל על זה – סביבה יותר חזקה מכוח רצון!

זאת עובדה שיכולה לתסכל מאוד רבים מאיתנו כי ישנם גורמים בסביבה שאין לנו בכלל השפעה עליהם או מעט מאוד השפעה עליהם. דברים כמו פרסומות, ריחות ברחוב, מזון בעבודה, טלוויזיה ועוד, משדרים לנו כל הזמן מסרים של פיתויים הקשורים למזון ולסיפוק מיידי. כשאנחנו אומרים סביבה אנחנו מתכוונים גם לאנשים שנמצאים סביבנו כמו בני משפחה, עמיתים לעבודה וילדים ופעמים רבות הם מהווים את המכשול העיקרי שלנו להתמיד בהחלטות שלנו לאכול באופן מסוים או לעשות יותר פעילות גופנית. פעמים רבות אנשים שאנחנו מלווים מתלוננים בפנינו שהם מאוד מאוד רוצים לעשות שינוי ולא מצליחים לסחוף את המשפחה איתם למרות שהם מסבירים להם על היתרונות הרבים בתזונה ואורח חיים בריא ולכן, הפתרון הוא:

א. להחליף ילדים, או;
ב. להחליף בעל, או;
ג. להחליף אישה, או;
ד. לעבור לאי מבודד, רק אתם, הקוקוסים והבננות…

כמובן שאנחנו מתלוצצים!

התשובה הקבועה שלנו היא: אף פעם לא לנסות לשכנע או להפעיל לחץ. זאת טעות מהותית מכיוון שהניסיונות לשכנע רק יגרמו לצד השני להתרחק עוד יותר והפער בין הגישה שלכם לגישה של הצד השני רק ילך ויגדל עוד ועוד.

שורה תחתונה: מה בכל זאת הפתרון?

צרו לעצמכם סביבה מנצחת, סביבה של אנשים שחושבים כמוכם ופועלים כמוכם. בדרך הזו לא תצטרכו לשכנע את הסביבה הקרובה שלא בהכרח מעוניינת בשינוי כזה. כתוצאה מיצירת סביבה שכזו, ההתלהבות והתוצאות שלכם יגיעו במהירות וכתוצאה מכך גם המשפחה והעמיתים לעבודה "ידבקו" בחיידק הבריאות ויתחילו להתעניין בדרך שלכם. אנחנו מזמינים אתכם להיות חלק מסביבה מנצחת כזו יחד איתנו ועם עוד קבוצה של אנשים בדיוק כמוכם בתכנית שלנו – לפרטים מלאים לחצו כאן

 

לסיכום

אף אחד לא בוחר להיות שמן וישנן סיבות רבות שגורמות לנו להיות שמנים מעבר לכוח רצון ו/או עצלנות.

מעוניינים לשים סוף למשקל העודף ולקבל כלים פרקטיים שיעזרו לכם גם לשמור על משקל ומצב בריאותי תקין למשך שנים ארוכות? 

הצטרפו אלינו עוד היום לתכנית הקרובה ותנו לנו להוביל אתכם, כפי שעשינו כבר עבור אלפי לקוחות, אל איכות החיים שמגיעה לכם

לפרטים מלאים על התכנית לחצו כאן

 

גיל-רווה

 


 

בנוסף,

בעמוד הפייסבוק שלנו אנחנו מפרסמים עוד המון תוכן חשוב שלא מופיע כאן באתר…

לחצו על כפתור ה Like כאן למטה כדי להתעדכן ראשונים בכל פוסט שאנחנו מפרסמים בעמוד